تبلیغات
Expert-Computer - منشاء علائم رایانه ای را بشناسید !
Expert-Computer
آفتاب به گیاهی حرارت می دهد که سر از خاک بیرون آورده باشد .(کوروش کبیر)
جز توکل بر خدا سرمایه ای در کار نیست ***هر که را باشد توکل کار او دشوار نیست
گزارشی از تاریخچه یا منشاء نشانه های رایانه ای اخیرا منتشر شده است. نشانه هایی که روزانه هزاران بار از آنها استفاده می کنیم اما شاید نگاه یا ذهنمان تنها چند صدم ثانیه درگیر فکر کردن به آنها شود.
نشانه های مختلفی که به منظور دادن دستورهای متفاوت به رایانه ها مورد استفاده قرار می گیرند را امروزه می توان در هر جا، بر روی لباسها، در داخل خودروهای اتوماتیک و بسیاری از ابزارها و کاربردهای دیگر مشاهده کرد.


نشانه انرژی
در زمان جنگ جهانی دوم مهندسان از سیستمی دوتایی برای برچسب زدن به کلیدهای خاموش و روشن انرژی دستگاه های مختلف استفاده می کردند: یک 1 به معنی روشن و یک 0 به معنی خاموش.
در سال 1973 کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک نشانه ای به گونه ای ترکیبی به شکل یک دایره شکسته با خطی در میان شکستگی را به عنوان نشانه حالت آماده باش انرژی یا Standby انتخاب کرد که تا کنون نیز این نشانه به همان معنی پابرجا باقی مانده است. اما موسسه مهندسان الکتریکی و الکترونیکی با اعلام مبهم بودن مفهوم این نشانه، مفهوم آن را به مفهوم ساده انرژی تغییر دادند.
دستور
شکل میدان اردوگاه های سوئدی ها و لوگوی اپل چه نقطه مشترکی می توانند با هم داشته باشند؟ "اندی هرتزفلد" از تیم سازندگان رایانه های مک هنگامی که به همراه تیمش در حال مطالعه بر روی چگونگی ترجمه دستورهای موجود در لیست دستورهای رایانه به یکی از کلیدهای صفحه کلید بود، تصمیم به افزودن یک کلید عملیاتی گرفت. ایده وی بسیار ساده بود، زمانی که این کلید به همراه کلیدهای دیگر فشرده می شود می تواند دستوری متناسب با کلیدهای فشرده شده را از میان لیست دستورها فعال کند. جابز از این ایده به هیچ وجه استقبال نکرد و از آن برای نمایش دادن لوگوی اپل استفاده کرد. هرتزفلد در پاسخ گفت: "تعداد لوگوهای اپل بر روی نمایشگر بسیار زیاد است و این مسخره است! ما در حال از بین بردن تاثیر لوگوی اپل هستیم." سپس بازطراحی دوباره ای از این نشانه انجام گرفت و طراحی به نام "سوزان کر" با استفاده از واژه نامه بین المللی نشانه ها و انتخاب یکی از نشانه های منتصب به سوئد که برای نشانه گذاری مناطق مناسب برگزاری اردوها استفاده می شد، به منظور نشان دادن "نشانه ای برای مکان مورد علاقه" کاربر بر روی صفحه کلید برای همیشه بر روی صفحات کلید کاربران رایانه های اپل جا گرفت.
بلوتوث
حتما داستان پادشاه دانمارکی ها را در قرن دهم میلادی شنیده اید. "هارالد بلاتند" به پادشاه دندان آبی شهرت داشت. وی علاقه فراوانی به میوه جنگلی "تمشک آبی" یا بلوبری داشت و تعدادی از دندانهایش برای همیشه آبی رنگ شدند. آنچه شاید ندانید این است که نشانه بلوتوث یا "دندان آبی" در واقع ترکیبی از دو حرف اول نام این پادشاه است. اولین نشانه بلوتوث از شکلی دندان مانند نیز برخوردار بود اما فعل و انفعالات نشانه ای اینجا پایان نگرفت. به دلیل اینکه "بلاتند" در متحد کردن اقوام متفرقی که اکنون در نروژ، سوئد و دانمارک ساکن هستند نقشی کلیدی به عهده داشته است، فناوری بلوتوث به گونه ای طراحی شده تا همکاری میان صنایعی از قبیل رایانه، تلفن همراه و اتوموبیل سازی را فراهم آورد.
USB
نماد تصویری USB مشابه عصای سه شاخه نپتون، خدای دریاها در افسانه های یونانی، طراحی شده است. طراحان نشانه USB به جای استفاده از یک مثلث در بالای هر یک از شاخه های این نشانه تصمیم گرفتند از یک مثلث، یک مربع و یک دایره استفاده کنند. این طرح با هدف نمایش دادن دستگاه های جانبی متعددی که می توانند با استفاده از این فناوری به رایانه وصل شوند، اجرا شده است.
پخش
با وجود اینکه کلیدهای پخش/مکث از ساکنان بومی صفحه کلید رایانه ها نیستند، در نهایت جای خود را در میان کلیدهای صفحه کلید رایانه ها، پخش کننده های چند رسانه ای و بسیاری دیگر از ابزارهایی که توانایی پخش فایلهای ویدیویی یا صوتی را دارند، باز کرد. متاسفانه تا کنون منشاء خاصی برای توضیح مثلثی که برای پخش و دو خط موازی که برای مکث در نظر گرفته شده یافته نشده است. این نشانه ها اولین بار در دهه 1960 بر روی کاستهای قرقره ای نمایان شدند. در برخی کلیدها این نشانه ها به صورت ترکیبی برای نمایش دادن کاربرد بازبینی فیلم یا جلو بردن سریع فیلم مورد استفاده قرار می گیرند. جهت این مثلث بر روی فیلمهای ویدئویی مسیر گردش کاست را نمایش می داد.
مکث
از زمانی که این نشانه دیده شده و مورد استفاده قرار گرفته بسیاری اعلام کرده اند این نشانه یادآور نمادی از اتصالی باز بر روی یک مدار الکترویکی است. برخی از آن به عنوان نشانه توقفی یاد می کنند که توده ای از میان آن خالی شده است. با این حال منشاء کلاسیکتری نیز برای توضیح این نشانه وجود دارد: در نت نویسی های موسیقی، این نشانه به معنی سکوت نمایش دهنده یک وقفه یا انتظار است.
خواب

حالت انتظار یا Standby رایانه افراد را گیج می کرد و از این رو تصمیم به تغییر نام آن گرفته شد و به منظور تشبیه آن به حالت خواب در انسان که طی آن مغز انسان نه روشن است و نه خاموش، نام خواب برای این کلید در نظر گرفته شد و نشانه آن نیز هلال باریک ماه انتخاب شد.
@

تنها نشانه این لیست که در مجموعه موزه هنرهای مدرن رتبه ای به خود اختصاص داده است نشانه @ است که به احتمال زیاد در واژه های مرتبط با شبکه و اینترنت ریشه دارد. این نشانه از نامهای متعددی برخوردار است از جمله حلزون در کشورهای ایتالیا و فرانسه، موش در چین و دم میمون در آلمان. در سال 1971 "ریموند تاملینسون" برنامه نویس شرکتی به نام "برنک و نیومن" تصمیم به قرار دادن نشانه ای میان آدرسهای شبکه گرفت تا کاربران را از ترمینالها جدا کند. پیش از این نیز در سال 1885 نشانه @ به مفهوم "در مقیاس" بر روی برخی از صفحه کلیدها مورد استفاده قرار می گرفت. حتی برخی معتقدند این نشانه در قرن ششم میلادی نیز وجود داشته و به عنوان نشانه ای برای سالهای پس از مرگ مسیح مورد استفاده قرار می گرفته است.
FireWire

در سال 1995 گروهی کوچک از سازندگان فناوی FireWire در صدد طراحی نشانه ای برآمدند که می توانست با دقت ویژگی های فناوری که در حال تکمیل آن بودند را آشکار کند. کارایی اصلی این فناوری اتصال پر سرعت برای تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری بود. به همین دلیل طراحان نمادی را با سه شاخه به نشانه تصویر، صوت و اطلاعات طراحی کردند. این نماد در ابتدا قرمز رنگ بود اما بعدها به دلایل نامشخصی به رنگ زرد تغییر یافت.
SBBOD

این نماد نامهای متعددی دارد: گردونه سرنوشت هایپنو، پیتزای چرخنده، مارپیچ مرگ و SBBOD یا "توپ مرگ ساحلی چرخنده". اپل این نشانه را رسما به عنوان "مکان نمای چرخنده انتظار" معرفی کرده است. این نشانه که اولین بار در اپل OSX مورد استفاده قرار گرفت و استفاده از آن ادامه پیدا کرد، زمانی دیده می شود که نرم افزاری توانایی اجرا شدن یا پاسخ دادن به سیستم عامل را ندارد. بسیاری بر این باورند این نشانه به گونه ای تکامل یافته مکان نمای ساعت مچی است که این شرکت اولین بار در مدلهای اولیه مک OS استفاده کرد.
اترنت

آنچه امروزه به عنوان نشانه پورت اترنت شناخته می شود با وجود اینکه اترنت سالها پیش ابداع شده، در واقع توسط دیوید هیل موسسه IBM طراحی شده است. به گفته وی این نشانه بخشی از یکسری نشانه ها بود که تمامی آنها اتصالات شبکه های محلی مختلف را که فعال بودند نشان می دادند. در این نشانه ردیفی از بلوکهایی نامرتب رایانه ها و ترمینالهای مختلفیده می شود.
نوع مطلب : طنز و سرگرمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 3 شهریور 1389
پنجشنبه 28 دی 1396 02:43 ق.ظ
بسیار! این یک مقاله فوق العاده عالی است.
از شما برای ارائه این اطلاعات متشکریم
جمعه 17 آذر 1396 04:57 ق.ظ
I think this is one of the most significant information for
me. And i'm glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is perfect,
the articles is really great : D. Good job, cheers
پنجشنبه 16 شهریور 1396 11:38 ق.ظ
If some one desires to be updated with hottest technologies therefore he must be visit this website and be up to
date every day.
چهارشنبه 15 شهریور 1396 04:22 ق.ظ
I love what you guys are up too. Such clever work and reporting!
Keep up the wonderful works guys I've incorporated you
guys to my personal blogroll.
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:46 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:21 ب.ظ
Simply desire to say your article is as surprising. The clarity in your post
is just great and i can assume you are an expert on this subject.
Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming
post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.
جمعه 6 مرداد 1396 10:15 ب.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting
to know your situation; we have created some nice procedures and we are looking to swap solutions with
other folks, please shoot me an e-mail if interested.
جمعه 6 مرداد 1396 08:18 ب.ظ
hello there and thank you for your information – I've definitely picked up
anything new from right here. I did however
expertise a few technical points using this site, as I experienced to reload the web
site many times previous to I could get it to load
properly. I had been wondering if your web host is OK?
Not that I'm complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and
can damage your high-quality score if advertising and marketing
with Adwords. Well I'm adding this RSS to my e-mail and can look
out for a lot more of your respective intriguing content.
Ensure that you update this again soon.
جمعه 29 اردیبهشت 1396 02:59 ب.ظ
I blog often and I seriously thank you for your information. Your article has really peaked my interest.
I am going to bookmark your site and keep checking for new details about
once a week. I subscribed to your RSS feed
as well.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 10:45 ب.ظ
This article will help the internet users for setting up new website or even a weblog from
start to end.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 06:09 ق.ظ
Attractive component to content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
Any way I will be subscribing in your feeds and even I success you access persistently fast.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:53 ب.ظ
Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am having problems with
your RSS. I don't understand why I am unable to subscribe to it.
Is there anyone else getting the same RSS issues?
Anyone that knows the answer will you kindly respond?

Thanks!!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 05:29 ق.ظ
Greetings from Ohio! I'm bored to tears at work so
I decided to check out your blog on my iphone
during lunch break. I really like the knowledge you provide here and can't
wait to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:35 ب.ظ
excellent points altogether, you just received a new reader.
What would you recommend in regards to your put up that you just
made a few days in the past? Any certain?
چهارشنبه 30 فروردین 1396 01:24 ب.ظ
Nice post. I was checking constantly this blog and I'm
inspired! Very useful information specifically the closing section :) I handle such info
much. I used to be looking for this particular
info for a long time. Thanks and good luck.
چهارشنبه 30 فروردین 1396 12:21 ق.ظ
Hey very interesting blog!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:19 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


با سلام و تشکر از بازدیدکننده ی گرامی
این وبلاگ در جهت بالا بردن اطلاعات شما در زمینه علم کامپیوتر و ترفندهای مورد نیاز برای کار کردن راحت با کامپیوتر ایجاد شده است و ( با توجه به اینکه رشته من نرم افزار است ) امیدوارم برای افرادی که رشته دانشگاهی خود را کامپیوتر انتخاب کرده اند کمک هر چند اندکی کرده باشم.
در این وبلاگ بین مطالب آموزشی و کامپیوتری از مطالب متفرقه و ... برای جلوگیری از یکنواخت شدن وبلاگ استفاده می شود.
منتظر نظرات و پیشنهادهای شما هستم


my personal web page == www.samadnajjar.ir

مدیر وبلاگ : صمد نجار
نویسندگان
نظرسنجی
کدام موضوع ها را در این وبلاگ بیشتر می پسندید ؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر


کلیه حقوق این وبلاگ برای Expert-Computer محفوظ است